Back to Products
Features
FEATURES
類別X1等級,對主動和被動的易燃性的可靠性高
自愈性強,電壓強度高
高程度干擾抑制,衰減良好,低ESR
塑膠外殼(UL94V-0)
Applications
APPLICATIONS
適用於高頻、直流、交流和脈衝電路
適用於電容器失效不會導致觸電危險的情況
Specifications
SPECIFICATIONS| Reference Standard | GB 14472 (IEC 60384-14) |
| Climatic Category | 40/110/21/B or C |
| Rated Temperature | 110°C |
| Temperature Range | -40°C ~ +110°C |
| Capacitance Range | 0.001μF ~ 0.47μF |
| Rated AC Voltage | 250 / 275 / 300 / 310 VAC |
| Capacitance Tolerance | ±5%(J)、±10%(K)、±20%(M) |
| Dissipation Factor | 0.1% Max, at 1KHz and 20°C |
| Insulation Resistance | CR≦0.33μF, IR≧15,000MΩ;CR>0.33μF, IR≧5,000 MΩ/CAP(μF) |
Need Custom Specifications or Bulk Pricing?
Send your requirements to our sales team — our engineers will evaluate and recommend the best solution for your application.