Back to Products
高壓吸收金屬化聚丙烯薄膜電容器 軸向
MP0
Metallized Polypropylene Film Capacitor for Pulse/Snubber, Axial Type (MP0)
Features
FEATURES
高電壓、高電流和高脈衝應用
高峰值及RMS電流能力(dv/dt)
低損耗(Low DF)、低ESR、自愈性
UL 510聚酯薄膜捲繞
UL 94 V-0阻燃填充
Applications
APPLICATIONS
功率半導體電路中的吸收電容
開關電源保護電路
電感加熱器
高壓、高電流和高脈衝應用
Specifications
SPECIFICATIONS| Reference Standard | GB/T 17702 (IEC 61071) |
| Climatic Category | 40 / 105 / 56 |
| Temperature Range | -40°C ~ +105°C (+85°C to +105°C: Decreasing factor 2.5% per °C for UN) |
| Capacitance Range | 0.01μF ~ 4.7μF |
| Rated DC Voltage | 600 / 700 / 850 / 1000 / 1200 / 1600 / 2000 / 3000 VDC |
| Capacitance Tolerance | ±5%(J)、±10%(K) |
| Voltage Proof | 1.5 × UNDC, 10s |
| Dissipation Factor | CN≦1.0μF, DF 0.05% max;CN>1.0μF, DF 0.06% max(1kHz, 1Vrms Max. at 25°C) |
| Insulation Resistance | CN≦0.33μF, IR≧100,000MΩ;CN>0.33μF, IR × CN≧30,000s (25°C, 100Vdc, 60 seconds) |
Need Custom Specifications or Bulk Pricing?
Send your requirements to our sales team — our engineers will evaluate and recommend the best solution for your application.