Back to Products
高電壓小型化金屬化聚丙烯薄膜電容器(含浸直插式)
MTP
High Voltage Mini Size Metallized Polypropylene Film Capacitor (Dipped)
Features
FEATURES
金屬聚丙烯薄膜,分段式設計
優異的電器性能
內部溫升小
塑膠外殼(UL94V-0),阻燃環氧樹脂填充
Applications
APPLICATIONS
適用於電子整流器和變頻器等中間電路
適用於直流Link、DC濾波及P.F.C
Specifications
SPECIFICATIONS| Reference Standard | GB/T 10190 (IEC 60384-16) |
| Climatic Category | 40 / 105 / 21 |
| Rated Temperature | 85°C |
| Temperature Range | -40°C ~ +105°C (+85°C to +105°C: Decreasing factor 1.25% per °C for UR) |
| Capacitance Range | 0.027μF ~ 10μF |
| Rated DC Voltage | 450 / 520 / 630 VDC |
| Capacitance Tolerance | ±5%(J)、±10%(K)、±20%(M) |
| Voltage Proof | 1.6UR, 5s (DC) |
| Dissipation Factor | ≦0.1% (25°C, 1kHz) |
| Insulation Resistance | UR>100V CR≦0.33μF, IR≧25,000MΩ;CR>0.33μF, IR≧7,500s (20°C, 100V, 1min) |
Need Custom Specifications or Bulk Pricing?
Send your requirements to our sales team — our engineers will evaluate and recommend the best solution for your application.