Back to Products
Features
FEATURES
金屬化聚乙烯薄膜,無感繞線構造
塑膠外殼(UL94V-0),環氧樹脂填充
高dV/dt能力
Applications
APPLICATIONS
旁路、隔直、耦合、退耦
脈衝邏輯、定時、震盪電路
Specifications
SPECIFICATIONS| Reference Standard | GB/T 7332 (IEC 60384-2) |
| Climatic Category | 40 / 105 / 21 |
| Rated Temperature | 85°C |
| Temperature Range | -40°C ~ +105°C (+85°C to +105°C: Decreasing factor 1.25% per °C for UR) |
| Capacitance Range | 0.001μF ~ 47μF |
| Rated DC Voltage | 63 / 100 / 250 / 400 / 630 / 1000 VDC |
| Rated AC Voltage | 40 / 63 / 160 / 200 / 220 / 300 VAC |
| Capacitance Tolerance | ±5%(J)、±10%(K)、±20%(M) |
| Voltage Proof | 1.6UR, 5s |
| Dissipation Factor | ≦0.1% (25°C, 1kHz) |
| Insulation Resistance | UR>100V CR≦0.33μF, IR≧7,500MΩ;CR>0.33μF, IR≧2,500s (20°C, 100V, 1min) |
Need Custom Specifications or Bulk Pricing?
Send your requirements to our sales team — our engineers will evaluate and recommend the best solution for your application.