Back to Products
Features
FEATURES
聚丙烯薄膜,無感繞線構造
高頻損耗小
內部溫升小
阻燃環氧樹脂包封(UL94V-0)
Applications
APPLICATIONS
大螢幕顯示器等渦旋電路之共振電路
適用於高脈衝,大電流的電路
適用於電子整流器
Specifications
SPECIFICATIONS| Reference Standard | GB/T 10190 (IEC 60384-16) |
| Climatic Category | 40 / 105 / 21 |
| Rated Temperature | 85°C |
| Temperature Range | -40°C ~ +105°C (+85°C to +105°C: Decreasing factor 1.25% per °C for UR) |
| Capacitance Range | 0.001μF ~ 0.036μF |
| Rated DC Voltage | 630 / 800 / 1000 / 1250 / 1600 / 2000 VDC |
| Capacitance Tolerance | ±5%(J)、±10%(K)、±20%(M) |
| Voltage Proof | 1.6UR, 5s |
| Dissipation Factor | ≦0.1% (25°C, 1kHz) |
| Insulation Resistance | UR>100V CR≦0.33μF, IR≧25,000MΩ;CR>0.33μF, IR≧7,500s (20°C, 100V, 1min) |
Need Custom Specifications or Bulk Pricing?
Send your requirements to our sales team — our engineers will evaluate and recommend the best solution for your application.