Back to Products
Features
FEATURES
薄式電容器,無感繞線構造
高頻損耗小
內部升溫小
阻燃環氧樹脂包封(UL94V-0)
Applications
APPLICATIONS
廣泛應用於高頻、直流、交流和脈衝電路
Specifications
SPECIFICATIONS| Reference Standard | GB/T 10188 (IEC 60384-13) |
| Climatic Category | 40 / 105 / 21 |
| Rated Temperature | 85°C |
| Temperature Range | -40°C ~ +105°C (+85°C to +105°C: Decreasing factor 1.25% per °C for UR) |
| Capacitance Range | 0.001μF ~ 0.1μF |
| Rated DC Voltage | 100 / 250 / 400 / 630 VDC |
| Capacitance Tolerance | ±5%(J)、±10%(K) |
| Voltage Proof | 2UR, 5s |
| Dissipation Factor | ≦0.1% (25°C, 1kHz) |
| Insulation Resistance | UR>100V CR≦0.1μF, IR≧50,000MΩ;CR>0.1μF, IR≧5,000s (20°C, 100V, 1min) |
Need Custom Specifications or Bulk Pricing?
Send your requirements to our sales team — our engineers will evaluate and recommend the best solution for your application.