Back to Products
Features
FEATURES
延伸雙面金屬化聚酯(聚醯亞胺)聚丙烯薄膜
優良串聯連接能力
UL 94 V-0塑殼(熱固性樹脂填充)
銅腳端子可直接安裝IGBT
使用2或4根引腳
Applications
APPLICATIONS
應用於高壓、高電流
IGBT保護電路及Snubber網路
開關電源保護電路
電感加熱器
高壓高電流高脈衝應用
Specifications
SPECIFICATIONS| Reference Standard | GB/T 17702 (IEC 61071) |
| Climatic Category | 40 / 85 / 56 |
| Temperature Range | -40°C ~ +85°C |
| Capacitance Range | 0.047μF ~ 9μF |
| Rated DC Voltage | 630 / 700 / 850 / 1000 / 1200 / 1600 / 1700 / 2000 / 2500 / 3000 VDC |
| Capacitance Tolerance | ±5%(J)、±10%(K) |
| Voltage Proof | 1.5 × UNDC, 10s (截止電流 10mA) |
| Dissipation Factor | ≦10 × 10⁻⁴ at 1kHz, 1Vrms |
| Insulation Resistance | CN≦0.33μF, IR≧15,000MΩ;CN>0.33μF, IR × CN≧5,000s (25°C, 100Vdc, 60 seconds) |
| Surge Voltage | 1.5 × VNDC,最多10次(25°C ±5°C) |
| Over Voltage | 1.10 × UN(30%負載時間,每天一次)/ 1.15 × UN(最長30分鐘,每天一次)/ 1.20 × UN(最長5分鐘,每天一次)/ 1.30 × UN(最長1分鐘,每天一次) |
| Self Inductance (Ls) | <1nH per mm of lead spacing |
| Max Peak Current | ↑= C × dV/dt |
Need Custom Specifications or Bulk Pricing?
Send your requirements to our sales team — our engineers will evaluate and recommend the best solution for your application.