Back to Products
Features
FEATURES
金屬化聚丙烯薄膜,矩形塑膠盒型設計
塑膠外殼封裝(UL94V-0),環氧樹脂密封
使用2或4根引腳
高紋波電流承受能力
自愈性
Applications
APPLICATIONS
高性能直流濾波器的應用(直轉直濾波、直轉交濾波和交轉直濾波)
逆變器、工業和高端電源、太陽能逆變器、充電樁等
Specifications
SPECIFICATIONS| Climatic Category | 40 / 85 / 56 |
| Temperature Range | -40°C ~ +105°C (+85°C to +105°C: Decreasing factor 1.35% per °C for UN) |
| Capacitance Range | 1μF ~ 140μF |
| Rated DC Voltage | 500 / 600 / 800 / 900 / 1000 / 1100 / 1200 VDC |
| Capacitance Tolerance | ±5%(J)、±10%(K) |
| Voltage Proof | 1.5 × UNDC, 10s (截止電流 10mA) |
| Insulation Resistance | ≧10,000s (25°C, 100Vdc, 60 seconds) |
| Surge Voltage | 1.5 × VNDC,最多10次(25°C ±5°C) |
| Over Voltage | 1.10 × UN(30%負載時間,每天一次)/ 1.15 × UN(最長30分鐘,每天一次)/ 1.20 × UN(最長5分鐘,每天一次)/ 1.30 × UN(最長1分鐘,每天一次) |
| Self Inductance (Ls) | <1nH per mm of lead spacing |
| Max Peak Current | ↑= C × dV/dt |
Need Custom Specifications or Bulk Pricing?
Send your requirements to our sales team — our engineers will evaluate and recommend the best solution for your application.