Back to Products
Features
FEATURES
金屬化聚乙烯薄膜捲繞結構
無感繞線結構
小尺寸
自愈特性
阻燃性環氧樹脂封裝
高dV/dt能力
Applications
APPLICATIONS
旁路、濾波、耦合、解耦用途
脈衝邏輯、時序、緊湊型螢光燈
適用於LCD顯示器、汽車直流馬達抑制
Specifications
SPECIFICATIONS| Reference Standard | GB/T 7332 (IEC 60384-2) |
| Climatic Category | 40 / 105 / 21 |
| Rated Temperature | 85°C |
| Temperature Range | -40°C ~ +105°C (+85°C to +105°C: Decreasing factor 1.25% per °C for UR) |
| Capacitance Range | 0.001μF ~ 1μF |
| Rated DC Voltage | 63 / 100 / 250 VDC |
| Capacitance Tolerance | ±5%(J)、±10%(K)、±20%(M) |
| Voltage Proof | 1.6UR, 5s (DC) |
| Dissipation Factor | ≦0.1% (20°C, 1kHz) |
| Insulation Resistance | UR>100V CR≦0.33μF, IR≧7,500MΩ;CR>0.33μF, IR≧2,500s (20°C, 100V, 1min) |
Need Custom Specifications or Bulk Pricing?
Send your requirements to our sales team — our engineers will evaluate and recommend the best solution for your application.