Back to Products
高電壓小型化金屬化聚乙烯薄膜電容器(含浸直插式)
MTF
High Voltage Mini Size Metallized Polyester Film Capacitor (Dipped)
Features
FEATURES
金屬化聚乙烯薄膜,分段式設計
無感繞線構造
體積小,自愈性良好
阻燃環氧樹脂(UL94V-0)
Applications
APPLICATIONS
開關電源,電子整流器和逆變器等中間電路直流連接(DC-Link、P.F.C)
Specifications
SPECIFICATIONS| Reference Standard | GB/T 7332 (IEC 60384-2) |
| Climatic Category | 40 / 105 / 21 |
| Rated Temperature | 85°C |
| Temperature Range | -40°C ~ +105°C (+85°C to +105°C: Decreasing factor 1.25% per °C for UR) |
| Capacitance Range | 0.01μF ~ 10μF |
| Rated DC Voltage | 250 / 450 / 520 / 630 VDC |
| Capacitance Tolerance | ±5%(J)、±10%(K)、±20%(M) |
| Voltage Proof | 1.6UR, 5s (DC) |
| Dissipation Factor | ≦0.1% (20°C, 1kHz) |
| Insulation Resistance | UR>100V CR≦0.33μF, IR≧7,500MΩ;CR>0.33μF, IR≧2,500s (20°C, 100V, 1min) |
Need Custom Specifications or Bulk Pricing?
Send your requirements to our sales team — our engineers will evaluate and recommend the best solution for your application.