Back to Products
Double Sided Metallized Polypropylene Film Capacitor | Industrial Electronics | High Voltage Pulse
MMC
Double Sided Metallized Polypropylene Film Capacitor (BOX)
Features
FEATURES
Double sided metallized polypropylene film
Low loss and small inherent temperature rise
Negative temperature coefficient of capacitance
Excellent active and passive flame retardant abilities
Plastic case (UL94V-0), Epoxy resin sealing
Applications
APPLICATIONS
Widely used in high voltage, frequency and pulse circuit
Electronic ballasts and compact Lamps
Snubber and SCR commutating circuits
Specifications
SPECIFICATIONS| Reference Standard | GB/T 10190 (IEC 60384-16) |
| Climatic Category | 40 / 105 / 21 |
| Rated Temperature | 85°C |
| Temperature Range | -40°C ~ +105°C (+85°C to +105°C: Decreasing factor 1.25% per °C for UR) |
| Capacitance Range | 0.00022μF ~ 3.9μF |
| Rated DC Voltage | 250 / 400 / 630 / 1000 / 1600 / 2000 VDC |
| Rated AC Voltage | 180 / 250 / 400 / 600 / 650 / 700 VAC |
| Capacitance Tolerance | ±3%(H)、±5%(J)、±10%(K) |
| Voltage Proof | 1.6UR, 5s (DC) |
| Dissipation Factor | ≦0.1% (25°C, 1kHz) |
| Insulation Resistance | UR>100V CR≦0.33μF, IR≧25,000MΩ;CR>0.33μF, IR≧7,500s (20°C, 100V, 1min) |
Related Products
RELATED PRODUCTSNeed Custom Specifications or Bulk Pricing?
Send your requirements to our sales team — our engineers will evaluate and recommend the best solution for your application.