Back to Products
Features
FEATURES
雙面金屬化聚丙烯薄膜
損耗低和內部溫升小
負溫度係數的電容量
優良的主動和被動阻燃能力
塑膠外殼(UL94V-0),環氧樹脂密封
Applications
APPLICATIONS
廣泛應用於高壓、高頻和脈衝電路中
電子整流器
緊湊的Snubber和SCR整流電路
Specifications
SPECIFICATIONS| Reference Standard | GB/T 10190 (IEC 60384-16) |
| Climatic Category | 40 / 105 / 21 |
| Rated Temperature | 85°C |
| Temperature Range | -40°C ~ +105°C (+85°C to +105°C: Decreasing factor 1.25% per °C for UR) |
| Capacitance Range | 0.00022μF ~ 3.9μF |
| Rated DC Voltage | 250 / 400 / 630 / 1000 / 1600 / 2000 VDC |
| Rated AC Voltage | 180 / 250 / 400 / 600 / 650 / 700 VAC |
| Capacitance Tolerance | ±3%(H)、±5%(J)、±10%(K) |
| Voltage Proof | 1.6UR, 5s (DC) |
| Dissipation Factor | ≦0.1% (25°C, 1kHz) |
| Insulation Resistance | UR>100V CR≦0.33μF, IR≧25,000MΩ;CR>0.33μF, IR≧7,500s (20°C, 100V, 1min) |
Need Custom Specifications or Bulk Pricing?
Send your requirements to our sales team — our engineers will evaluate and recommend the best solution for your application.